Coraz większą popularnością cieszą się rowery elektryczne. Sprzęt ten ma na celu przede wszystkim umożliwienie seniorom poruszania się na dwóch kółkach. Daje on również duże możliwości osobom, które chcą wyjechać w góry z komfortową prędkością. W poniższym artykule przedstawimy informacje na temat elektrycznego roweru górskiego.

Rowery elektryczne do miasta i w góry

Rowery elektryczne świetnie nadają się do jazdy po mieście, ponieważ można ich używać wszędzie tam, gdzie nie można użyć samochodu. Właściciel samochodu powie, że rowery elektryczne są o wiele łatwiejsze w manewrowaniu niż samochód, ponieważ można je szybko uruchomić lub przyspieszyć. Z takim sprzętem nie musimy się martwić, że utkniemy w korkach lub nie dotrzemy do celu na czas.

Rower elektryczny świetnie nadaje się do pokonywania stromych wzniesień na górskiej drodze. Na szczyt wjedziemy szybko i bez wysiłku, dzięki czemu pokonamy dłuższy dystans niż gdybyśmy jechali na zwykłym jednośladzie. Jest to doskonały sprzęt dla miłośników gór.

Wspomaganie dla rowerów elektrycznych

Modele elektryczne mogą być pedałowane tylko przez nas, ponieważ silnik włącza się tylko wtedy, gdy naciskamy na korby. Sprzęt może być napędzany w taki sam sposób jak tradycyjny rower. Na górskie przejażdżki zaleca się wybór modelu z silnikiem umieszczonym centralnie. Takie ułożenie pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru. Istnieją również rowery, które mają silnik umieszczony z tyłu. Takie rowery przeznaczone są raczej do jazdy miejskiej lub rekreacyjnej.

Czy rowery elektryczne nadają się do jazdy po górach?

Kolarstwo górskie może być uprawiane na każdym rowerze elektrycznym, ale nie wszystkie rowery są do tego przystosowane. Tylko elektryczne rowery górskie są w stanie poradzić sobie z bardzo stromymi podjazdami i zjazdami. Rowery górskie są wykonane z ram aluminiowych i mają wzmocnioną konstrukcję. Producenci pracują nad tym, aby zwykłe rowery elektryczne i górskie były niemal identyczne pod względem obsługi. Rowery górskie są zazwyczaj wyposażone w koła 27,5 cala. Ich zadaniem jest poprawa trakcji zarówno na podjazdach, jak i zjazdach.

Rower elektryczny górski

Jak przygotować się do jazdy na rowerze górskim?

Popularność jazdy na rowerze po górskich szlakach wzrosła nie tylko wśród rowerzystów. Uważa się, że zdobywanie gór na rowerze, czy to elektrycznym, czy zwykłym, może przynieść wiele radości i pozwolić na podziwianie piękna krajobrazów. Aktywny wypoczynek może mieć również pozytywny wpływ na naszą kondycję. Zanim wybierzemy się na przejażdżkę, musimy przygotować nasz sprzęt. Na dłuższe wyprawy niezbędny jest w pełni naładowany rower. Ważne jest, aby dokładnie zaplanować trasę i wziąć pod uwagę wytrzymałość akumulatora. W przeciwnym razie w górach nie będzie gdzie go naładować. Ten typ roweru jest nieco cięższy od tradycyjnych rowerów ze względu na mechanizm wspomagający.

Zasada działania elektrycznych rowerów górskich

Najważniejszymi elementami tego roweru są silnik i akumulator. Odpowiadają one za napęd roweru. Rower elektryczny nie jest rowerem samobieżnym. Sprzęt wymaga od nas pedałowania, tak samo jak w przypadku tradycyjnych rowerów. Wbrew obiegowej opinii nie jest to opcja dla leniwych osób. Napęd elektryczny stosowany jest w rowerach górskich do wspomagania rowerzystów podczas trudnych podjazdów na szlakach. Jest on szczególnie przydatny na stromych wzniesieniach i ekstremalnych zjazdach. Napęd można włączyć pedałując w trudnych warunkach. Odciąża to trochę nasze nogi.

Warunki górskie dla akumulatorów rowerów elektrycznych

Akumulator jest źródłem zasilania roweru elektrycznego. Najlepiej, aby był umieszczony centralnie, ponieważ waży około 2,5 kg (odpowiednie rozłożenie masy). Producenci starają się w jak największym stopniu zintegrować ramę z akumulatorem. Na rynku dostępnych jest wiele pojemności akumulatorów. Należy jednak pamiętać, że im dłuższa jazda w górach, tym więcej watogodzin do dyspozycji. Poziom 500 Wh to najbardziej zaawansowana bateria litowo-jonowa dostępna obecnie na rynku. Pozwala to na przejechanie 50 km w trybie hard i 100 km w trybie Eco. Nie ma znaczenia, który tryb wybierzesz, ale to, jak daleko możesz jechać, zależy od tego, co wybierzesz. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę takie czynniki, jak nawierzchnia, po której jeździmy, rozmiar i bieżnik opon, kierunek i siła wiatru, waga oraz masa roweru. Nie da się przewidzieć, jak długo wytrzyma akumulator. Nie da się określić maksymalnego i minimalnego zasięgu. Czasami jazda pod górę lub z wiatrem może spowodować znaczne zmniejszenie zasięgu. Są to rzadkie sytuacje, które mogą być spowodowane pokonywaniem stromych szlaków górskich. Sprzęt ten może być używany również po pełnym naładowaniu baterii, ponieważ jeździ jak zwykły rower, ale jest nieco cięższy.