Jazda na rowerze szosowym na długich dystansach, pokonywanie stromych zjazdów na szlakach czy dłuższe wycieczki rowerowe w celach rekreacyjnych to wielka frajda. Nic dziwnego, że uwielbiamy chwalić się swoimi wspaniałymi wynikami i wspominać dobre chwile z przyjaciółmi. Pomimo tego, że jest to integralna część ich sportu, są pewne rzeczy, o których rowerzyści niechętnie mówią. Porozmawiamy o tym, jak radzić sobie z odparzeniami i otarciami. Problemy, które nie muszą być tematem tabu.

Wskazówki dotyczące postępowania w przypadku otarć na rowerze

Podczas pedałowania ciężar ciała spoczywa w dużej mierze na siodełku. Przez dłuższy czas rowerzysta pozostaje w jednej pozycji. Stanowi to wyzwanie dla naszych mięśni i skóry. Otarcia w pachwinach i udach, a także w innych miejscach ciała, po jeździe na rowerze nie są problemem nieuniknionym. Można temu zapobiec.

Czy możliwe są spodenki kolarskie z wkładką?

Lepiej zapobiegać niż leczyć ból krocza po jeździe. Miłośnicy dwóch kółek powinni zwracać szczególną uwagę na swój ubiór. Powinna ona być przyjemna dla oka, wygodna i oddychająca. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie spodenki kolarskie. Można wybierać pomiędzy modelami obcisłymi i luźnymi. Ważne jest to, abyś czuł się w nich jak najbardziej komfortowo.

Tkanina powinna być jednak miękka w dotyku i skutecznie odprowadzać wilgoć. W końcu to właśnie tkanina ma bezpośredni kontakt ze skórą. Najlepiej, aby tkanina była gładka. Unikaj nadmiaru szwów i wszelkich elementów, które mogłyby podrażniać skórę i powodować zaczerwienienia. Jakość to najlepsza inwestycja, jeśli szukasz spodenek kolarskich na długie dystanse.

Spodenki rowerowe z wkładką są popularną i cenioną opcją, szczególnie dla rowerzystów jeżdżących na długich dystansach. Modele z wkładkami amortyzują wstrząsy i zapewniają komfort podczas długich godzin jazdy. Jeżeli masz odpowiednie dopasowanie, spodenki rowerowe z wkładką mogą spełnić swoje zadanie. Jeśli nie są odpowiednio dopasowane, mogą powodować problemy intymne.

Rodzaje wkładek do spodenek rowerowych

Producenci stosują wiele technologii, w tym specjalne formowanie i panele wypełnione lub wykończone różnymi materiałami. Dlatego ważne jest, aby zmniejszać ucisk na wrażliwe miejsca ciała. Pot powinien być szybko usuwany, a powietrze powinno cyrkulować. Nie chodzi tu tylko o komfort, ale również o higienę. Ten rodzaj odzieży nie wymaga dodatkowej bielizny.

Opcji jest wiele. Spodenki rowerowe z wkładką żelową to najlepszy wybór na dalekie wyprawy. Zapewniają wysoką trwałość i amortyzację. Mimo, że popularne są modele z gąbki, są one łatwe w czyszczeniu.

Oczywiste jest, że spodenki rowerowe dla mężczyzn będą się znacznie różnić od tych dla kobiet. Różne kształty ciała wymagają również różnych wkładek. Modele dla kobiet będą miały zazwyczaj większą szerokość ze względu na większy rozstaw kości miednicy.

Siodełko rowerowe

Jak dobrać odpowiednie siodełko, aby uniknąć otarć

Idealnie dopasowane i wygodne siodełko rowerowe może pomóc w zapobieganiu otarciom pachwin. Do czego odnosi się słowo "wygodne"? Okazuje się, że komfort nie musi oznaczać, że rower powinien być miękki i szeroki. Takie modele świetnie sprawdzają się w rowerach miejskich, ale mogą sprawiać problemy podczas dłuższych wycieczek. Jeśli na zbyt dużym siodełku nasze uda będą się przesuwać, a ciało zapadać w siodełko, nabawimy się bólów pachwin lub stłuczeń.

Jak wybrać fotelik rowerowy? Wszystko zależy od Twojej anatomii, preferencji, trybu ćwiczeń, a nawet samego roweru. Zalecany jest nieco trudniejszy model o ergonomicznym kształcie.

Dobrze wyprofilowane siodełko, z otworem lub wgłębieniem, może przynieść korzyści, które podnoszą jakość życia rowerzysty, nawet jeśli nie trenuje on tak intensywnie. Częstym problemem jest powstawanie u mężczyzn na skutek jazdy na rowerze obtarć i otarć krocza. Ponadto, długotrwały ucisk na wrażliwe narządy może prowadzić do innych nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak problemy z oddawaniem moczu. Producenci pracują nad tym, aby temu przeciwdziałać.

Socialmedia

Warte uwagi

Rower elektryczny składany - jaki wybrać?

Z roku na rok rowery elektryczne zyskują coraz większe poparcie. Nic dziwnego, że można je spotkać na ścieżkach rowerowych, ulicach miast czy drogach szutrowych. Szczególnym rodzajem tych...