Wyobraź sobie, że właśnie kupiłeś swój pierwszy rower i nie masz nic. Oto narzędzia, które powinieneś mieć. Jest to zapewne rzadka sytuacja wśród czytelników bloga. Rozważ to: te narzędzia należy kupić porządnie i mieć pod ręką.
Narzędzie wielofunkcyjne
Najbardziej oczywisty jest "scyzoryk rowerowy". Trudniej jest określić, jakie narzędzia powinien zawierać. Najlepsze narzędzie do codziennego użytku to takie, które jest proste. Ważne jest tylko, aby mieć szybki dostęp do kilku podstawowych kluczy. Model ze ściągaczem łańcucha to dobry wybór, jeśli ma to być Twój główny multitool. Mam bardzo pozytywne doświadczenia z trwałością i jakością napinaczy łańcucha do scyzoryków. Warto je mieć w pobliżu.
Łyżki do opon
Pomimo ponad 30 lat rozwoju rowerów MTB i ich płaskich opon, wciąż są one najczęstszą usterką. Można zdjąć i wymienić oponę bez użycia łyżek, ale jest to co najmniej trzy razy trudniejsze i bardziej frustrujące. Upewnij się, że łyżki można przymocować do szprychy.
Ciśnieniomierz elektroniczny
To "zbędne urządzenie" znajduje się na liście niezbędników. Odpowiednie napompowanie opon jest najlepszym i najbardziej opłacalnym sposobem na poprawę osiągów na szlaku. Inflator może mierzyć tylko standardowe ciśnienie 1,5 bara. Nie ma manometru, który pozwoliłby na dokładny i stały pomiar tego ciśnienia.
Pompka stacjonarna
Warto dbać o prawidłowe ciśnienie w oponach. Duża pompka oznacza lekkie i szybkie pompowanie. Gdybym musiał pompować opony podczas każdej jazdy za pomocą mini-pompki, którą mógłbym nosić przy sobie, porzuciłbym rower i zaangażował się w podwodną bijatykę.
Opony bezdętkowe można również uszczelnić za pomocą pompki stacjonarnej. Powinieneś od razu rozważyć zakup modelu z dodatkową komorą wysokiego ciśnienia. Ceny są jednak zbyt wysokie, abym rozważał zakup wersji .....
Przy wyborze modelu zwróćcie uwagę na zakres ciśnienia. Wyższe ciśnienie oznacza mniejszą objętość i bezużyteczny manometr. Szosowcy powinni dać sobie spokój z pompkami 8- lub 10-barowymi. Kolarze MTB będą woleli modele niskociśnieniowe, ponieważ mogą pompować szybciej i dokładniej.
Zobacz także: Części do rowerów elektrycznych - https://roweremelektrycznym.pl/czesci-do-rowerow-elektrycznych_ikpr.a
Zamki błyskawiczne
Opaski kablowe na pierwszy rzut oka nie są narzędziem. Zdziwiłbyś się, jak wiele zastosowań mają opaski kablowe! Są one niezbędnym elementem każdej naprawy.
Szczypce do suwaków bocznych
Możesz przyciąć zamki błyskawiczne za pomocą prawie każdego narzędzia. Każdy nóż da Ci najlepszy rezultat (płaski koniec bez ostrej końcówki wbijającej się w nogę lub ubranie). nóż do tapet. Trudno mi machać ostrzem przy lakierze i goleniach widelca. Decyduję się więc na szczypce.
Znalazłam ostatnio szczypce idealne - szczypce, które mają płaską stronę i brak skosu po drugiej stronie ostrza. Dzięki temu można nimi ciąć prosto na czubku. Słowa kluczowe: szczypce tnące boczne i szczypce tnące płaskie, szczypce precyzyjne, szczypce precyzyjne, szczypce tnące boczne.
Pompka do dampera
Do pierwszej grupy można by zaliczyć pompkę do dampera/amortyzatora. Zawieszenie można ustawić tylko raz, w przeciwieństwie do ciśnienia w oponach.
Imbusy z kulką
Narzędzia wielofunkcyjne są już wyposażone w większość rozmiarów, ale oddzielne bambusowe pozwalają na dostęp do śrub (i regulację ustawień klamki hamulca). Powinieneś upewnić się, że zestaw zawiera rozmiary 1,5/2,5/10. Dłuższy bok zakończony jest kulką, co ułatwia manewrowanie w ciasnych miejscach.
Szczypce do linek i pancerzy
Nie pożałujesz zakupu specjalnych narzędzi do cięcia linek i pancerzy, jeśli kiedykolwiek próbowałeś przeciąć pancerz przerzutki kleszczami lub zwykłymi szczypcami. Tak było w moim przypadku! Było to tak szokujące, że po kilku latach nadal je mam. Zdecydowanie warto!
Klucz do pedałów
Nawet jeśli nie zmieniasz często SPD na platformy, warto wyjąć pedały, żeby nasmarować ich gwinty. Długi płaski klucz 15 (pro tip: może być również używany jako stojak do zdjęć) lub klucz imbusowy 6/8, w zależności od typu i rozmiaru Twoich pedałów.
Klucz do wspornika dolnego i korby
Powinien być dopasowany do rodzaju korby (na zdjęciu zestaw Shimano). Przydaje się przy konserwacji, np. gdy trzeszczy suport lub gdy trzeba wymienić przednią zębatkę.
Gumowy/plastikowy młotek
Ponieważ "żadna praca nie jest kompletna bez młotka". Zwykły metalowy młotek jest zbyt niebezpieczny i rzadko się przydaje. Młotek gumowy jest tym, czego używam najczęściej, np. przy ściąganiu/wkładaniu korby, gwintowaniu kółek sterowych, wyciąganiu tłumika...
Klucz do kaset i pasek do zębatek
Gdy już potrafisz wyciągnąć korbę, przydadzą Ci się narzędzia do montażu kaset. Narzędzia te będą Ci potrzebne szczególnie przy demontażu kasety. Klucz do kaset (polecam model z bolcem stabilizującym) jest zwykle potrzebny wraz z kluczem nastawnym/płaskim i grzechotką.
Miernik łańcucha
Warto zwlekać z wymianą kasety i jak najszybciej wymienić łańcuch. Zużywa się on 2-3x szybciej, ale jak już się rozleci, to przyspiesza proces śmierci. Warto zainwestować w przymiar do łańcucha, aby wymienić zużyty łańcuch zanim ulegnie zbytniemu zniszczeniu.
Klucz do zaworów bezdętkowych
Powinieneś dołączyć do swoich wentyli prostą, plastikową wersję. Przydaje się do dokręcania rdzeni (czasem fabrycznie są luźne i wypuszczają powietrze), czy wyciągania ich w celu nalania mleka. Ja ostatnio kupiłem fikuśny klucz aluminiowy. Łatwiej go zgubić niż użyć. Drugi koniec pasuje do zaworów samochodowych. Polecam!