Być może zainteresuje Cię zakup roweru elektrycznego, który jest wygodniejszą opcją od dotychczasowego sposobu komunikacji. Zebraliśmy listę 2022 modeli i podkreśliliśmy rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupów.

Rynek rowerów elektrycznych szybko się rozwija i jest duże zainteresowanie tym typem. Ludzie, zwłaszcza ci, którzy mieszkają w miastach, szukają alternatywy dla jazdy transportem publicznym lub samochodem. Wybierają e-rowery jako wygodną opcję. Jest to idealny sposób na poruszanie się po mieście i szybkie przemieszczanie się do pracy. Choć rowery elektryczne nie są tanie, to bez problemu można znaleźć dobrej jakości e-bike już za kilka tysięcy. Wszystko zależy od tego, jaki sprzęt będzie nam potrzebny.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli rowerów elektrycznych - miejskich, górskich, trekkingowych, a także hybryd - różniących się wyglądem i możliwościami poruszania się po określonym terenie. My skupimy się na rowerach użytkowych, które świetnie sprawdzą się w dojazdach do pracy, na zakupy, czy weekendowe wypady za miasto.

Jak działają rowery elektryczne?

W przeciwieństwie do tradycyjnych rowerów, rowery elektryczne mają wbudowany silnik, który wspomaga naszą jazdę. Pozwala nam to na większy komfort jazdy i zmniejszenie wysiłku, gdy mamy do czynienia z trudnym terenem. Choć napęd może być wykorzystywany do wspomagania rowerzysty w pedałowaniu, to nie eliminuje go całkowicie z tej czynności. Chodzi tu głównie o wspomaganie, które aktywuje się, gdy naciskamy na pedały. Dzięki specjalnym funkcjom użytkownik może kontrolować i regulować prędkość pojazdu. Należy pamiętać, że rowery elektryczne mogą poruszać się jedynie z prędkością 25 km/h, a moc silnika nie może przekraczać 250 W. Nie oznacza to jednak, że do jazdy na elektrycznym jednośladzie potrzebne są dodatkowe uprawnienia. Więcej na temat działania rowerów elektrycznych przeczytasz tutaj: https://roweremelektrycznym.pl/jak-dzialaja-rowery-elektryczne_ripr.a

Rower elektryczny

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie roweru elektrycznego?

Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie roweru elektrycznego. Dobrym pomysłem jest nie martwić się o to, co rower będzie robił. Ważne jest, aby zastanowić się, gdzie będziemy go najczęściej używać i czy mamy wystarczająco dużo miejsca, aby go przechowywać. Dobrze jest również wziąć pod uwagę rowery elektryczne polecane przez fachowców oraz wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów.

Silnik

Możemy wyróżnić dwa rodzaje w zależności od modelu e-bike'a: centralny i montowany w piaście. Z przodu lub z tyłu. Jak sama nazwa wskazuje, pierwszy z nich montowany jest na środku roweru, zamiast korby czy dolnego suportu. Dzieje się tak dlatego, że środek ciężkości, który wpływa na komfort jazdy rowerem, znajduje się na środku. Centralnie umieszczony silnik jest mniej podatny na uszkodzenia i nie stanowi problemu przy demontażu czy czyszczeniu kół. Ten typ napędu stosowany jest najczęściej w rowerach górskich i trekkingowych, które przeznaczone są do jazdy po trudniejszym terenie.

Drugim rodzajem napędu elektrycznego są rowery miejskie. Silniki w piastach są zazwyczaj nieco droższe. W przeciwieństwie do silników centralnych, istnieje zauważalna różnica w wadze, szczególnie w przypadku napędów montowanych z przodu. Może to mieć wpływ na komfort jazdy. Silniki montowane z tyłu mają tę zaletę, że zmniejszają możliwość poślizgu. Nie można zapominać o jakości silnika.

Akumulator

Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj i wytrzymałość akumulatora. Najbardziej popularną opcją są nowoczesne akumulatory litowo-jonowe. Są one najlżejsze, najbardziej kompaktowe i najbardziej wydajne. Mają również długą żywotność. Przy zakupie roweru elektrycznego ważna jest pojemność akumulatora. Mówi ona o tym, jak długo możemy jeździć na jednym ładowaniu. Umiejscowienie baterii jest ważne, ponieważ wpływa na wagę urządzenia. Montaż do rury zjazdowej jest najczęstszą opcją.

Hamulce

Aby zapewnić bezpieczeństwo, należy również wziąć pod uwagę hamulce w rowerze elektrycznym. Wysokiej jakości hamulce są wymagane ze względu na większą prędkość, moc, wagę i przyspieszenie roweru elektrycznego. Hydrauliczne i mechaniczne hamulce tarczowe są najpopularniejszymi wyborami dla rowerów elektrycznych. Jeśli planujesz jazdę po nierównym i górzystym terenie, ważne jest, aby tarcza hamulcowa była jak największa i jak najszersza. Większa tarcza zapewni większą siłę hamowania. Ważne jest, aby dbać o magnetyczny czujnik hamulca.

Jakość wykonania

Nie możemy zapominać o jakości materiałów, z których wykonany jest rower elektryczny, a w szczególności o ramie. Ramy te, droższe od stalowych i aluminiowych, zawierają również włókno węglowe. Rower elektryczny jest cięższy od roweru tradycyjnego, dlatego warto wybierać lżejsze, ale nadal wysokiej jakości, modele. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę rodzaj opon, hamulców i pedałów.

Wyposażenie dodatkowe

Dodatkowe wyposażenie, takie jak oświetlenie, podpórki, błotniki i bagażnik czy przerzutki, należy rozważyć w zależności od celu zakupu roweru elektrycznego. Elementy te można rozważyć przed zakupem roweru elektrycznego, aby mieć pewność, że otrzymamy najlepszy sprzęt.

Socialmedia

Warte uwagi

Rower elektryczny trekkingowy - turystyka XXI...

Rowery trekkingowe to uniwersalna i praktyczna konstrukcja, która może być wykorzystywana do każdego rodzaju podróży. Połączenie ich konstrukcji i napędu elektrycznego sprawiło, że są to...