Jaka jest prawidłowa wysokość siedziska rowerowego?

Udostępnij:

Jaka jest prawidłowa wysokość siodełka rowerowego?

W Charge wszyscy nasi rowerzyści mają jedną wspólną cechę: chcą lepiej jeździć po wzgórzach i dolinach życia. Jednak poza tym są tak wyjątkowi, jak tylko mogą być.

Produkujemy e-rowery dla ludzi z różnych środowisk - od uczniów po nauczycieli, od dziadków po zawodowych graczy w pickleball - i z pewnością nie wszyscy mają ten sam rozmiar. Dlatego znajomość prawidłowej wysokości siodełka roweru jest tak ważna, aby zapewnić najlepszą i najwygodniejszą jazdę.

Pozycja siodełka ma wpływ na wszystko - od wydajności pedałowania po postawę i komfort. Jeśli jego wysokość nie jest właściwa, może to zakłócić nie tylko przyjemność, ale i bezpieczeństwo jazdy. Więc oczywiście, chcesz to zrobić dobrze.

Oto co musisz wiedzieć, aby upewnić się, że jeździsz z prawidłową wysokością siodełka i jak ją wyregulować, jeśli tak nie jest.


Ale najpierw rozmiar roweru...

Zanim skupisz się na prawidłowej wysokości siodełka, musisz upewnić się, że wybrałeś rower w odpowiednim dla siebie rozmiarze. Niektóre rowery są przystosowane do większości rowerzystów, ale inne są zaprojektowane bardziej specyficznie.

Na przykład, nasz Comfort i City dostępny jest w dwóch rozmiarach - mały dla osób o wzroście 5'1"-5'9" i duży dla osób o wzroście 5'10"-6'3". Nasz wytrzymały górski rower elektryczny Charge XCjest również dostępny w dwóch rozmiarach - małym dla osób o wzroście 5'0"-5'9" i dużym dla osób o wzroście 5'9"-6'4".

Oczywiście są to dość szerokie przedziały, więc prawidłowa pozycja siodełka dla każdego z nich będzie inna dla każdego rowerzysty.


Ustalenie prawidłowej wysokości siodełka rowerowego dla Ciebie

Istnieje kilka metod pozwalających określić prawidłową pozycję siodełka dla maksymalnej wydajności pedałowania, komfortu i bezpieczeństwa. Jedną z nich jest metoda Hamleya. Na początek należy określić swój rozstaw osi (odległość od krocza do dolnej części nogi), a następnie wykonać matematyczne obliczenia, ponieważ zaleca się, aby wysokość siodełka wynosiła 109% rozstawu osi. Można również znaleźć kalkulatory wysokości siodełka rowerowego w Internecie, które wykonają dla Ciebie obliczenia.

Podobna metoda - Metoda LeMonda - polega na pomnożeniu wzrostu przez 0,883, aby określić odległość od szczytu siodełka do środka dolnego wspornika.

Inną metodą znalezienia prawidłowej wysokości siodła, która nie wymaga matematyki, jest metoda heel-toe. Obejmuje ona trzy kroki :

  1. Zacznij od obrócenia korby tak, aby pedał z piętą na nim znajdował się w pozycji w dół, a ramię korby było równoległe do rury podsiodłowej.
  2. W pozycji siedzącej na siodełku: Jeśli noga jest zablokowana prosto w kolanie ze stopą na pedale w pozycji w dół, siodełko jest zbyt wysokie. Jeśli biodra muszą się kołysać, aby pięta mogła dosięgnąć pedału, siodełko jest zbyt wysokie. Jeśli noga jest zgięta w kolanie z piętą na pedale, siodełko jest zbyt niskie.
  3. Za pomocą klucza dynamometrycznego dostarczonego wraz z rowerem Charge lub klucza imbusowego poluzować zacisk siodełka, tak aby można było przesuwać sztycę podsiodłową w górę i w dół wewnątrz rury podsiodłowej. Zmienić wysokość siodełka tak, aby w pozycji siedzącej i z pedałem w dolnej części obrotu korby noga była wyprostowana.

Zablokowanie prawidłowej pozycji siodełka

Po znalezieniu odpowiedniej wysokości siodełka rowerowego, należy ją ustawić. Najpierw należy upewnić się, że sztyca podsiodłowa nie wystaje z ramy poza znak "minimalnego wsunięcia" lub "maksymalnego wysunięcia" i że nosek siodełka znajduje się w jednej linii z ramą roweru.

Następnie, za pomocą klucza dynamometrycznego Charge bike, należy ponownie dokręcić zacisk podsiodłowy, mocując sztycę w miejscu. Kontynuować obracanie kluczem dynamometrycznym, aż poczują Państwo i usłyszą głośne kliknięcie oznaczające, że osiągnięty został moment dokręcenia. Luźna klamra siodła lub zacisk sztycy podsiodłowej może spowodować uszkodzenie sztycy podsiodłowej lub utratę kontroli i upadek.

Rowery Charge są stworzone po to, aby Cię przenosić, bez żadnych ograniczeń, i nie chcemy, aby coś takiego jak nieprawidłowa wysokość siodełka roweru, która wpływa na Twój komfort i efektywność, przeszkadzało Ci w najlepszej przejażdżce Twojego życia. Jeśli po przeczytaniu tego tekstu nadal masz pytania dotyczące prawidłowego ustawienia siodełka, chcemy pomóc Ci na nie odpowiedzieć.


Instrukcje krok po kroku z ilustracjami dotyczące regulacji wysokości siodełka rowerowego oraz dodatkową pomoc można znaleźć na stronie internetowej stronie internetowej Chargea jeśli Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, nasi eksperci są tutaj i gotowi odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Socialmedia

Warte uwagi

Jak daleko mogę jeździć na moim e-bike'u...

Jak daleko mogę pojechać na rowerze Charge? Ciężko pracowaliśmy nad tym, aby Twój rower sprawiał jak najwięcej radości i był bezproblemowy, jednak nowi...