Jaka jest prawidłowa wysokość siedziska rowerowego?

Udostępnij:

Jaka jest prawidłowa wysokość siodełka rowerowego?

W Charge wszyscy nasi rowerzyści mają jedną wspólną cechę: chcą lepiej jeździć po wzgórzach i dolinach życia. Jednak poza tym są tak wyjątkowi, jak tylko mogą być.

Produkujemy e-rowery dla ludzi z różnych środowisk - od uczniów po nauczycieli, od dziadków po zawodowych graczy w pickleball - i z pewnością nie wszyscy mają ten sam rozmiar. Dlatego znajomość prawidłowej wysokości siodełka roweru jest tak ważna, aby zapewnić najlepszą i najwygodniejszą jazdę.

Pozycja siodełka ma wpływ na wszystko - od wydajności pedałowania po postawę i komfort. Jeśli jego wysokość nie jest właściwa, może to zakłócić nie tylko przyjemność, ale i bezpieczeństwo jazdy. Więc oczywiście, chcesz to zrobić dobrze.

Oto co musisz wiedzieć, aby upewnić się, że jeździsz z prawidłową wysokością siodełka i jak ją wyregulować, jeśli tak nie jest.


Ale najpierw rozmiar roweru...

Zanim skupisz się na prawidłowej wysokości siodełka, musisz upewnić się, że wybrałeś rower w odpowiednim dla siebie rozmiarze. Niektóre rowery są przystosowane do większości rowerzystów, ale inne są zaprojektowane bardziej specyficznie.

Na przykład, nasz Comfort i City dostępny jest w dwóch rozmiarach - mały dla osób o wzroście 5'1"-5'9" i duży dla osób o wzroście 5'10"-6'3". Nasz wytrzymały, górski rower elektryczny Charge XCjest również dostępny w dwóch rozmiarach - małym dla osób o wzroście 5'0"-5'9" i dużym dla osób o wzroście 5'9"-6'4".

Oczywiście są to dość szerokie przedziały, więc prawidłowa pozycja siodełka dla każdego z nich będzie inna dla każdego rowerzysty.


Ustalenie prawidłowej wysokości siodełka rowerowego dla Ciebie

Istnieje kilka metod pozwalających określić prawidłową pozycję siodełka dla maksymalnej wydajności pedałowania, komfortu i bezpieczeństwa. Jedną z nich jest metoda Hamleya. Na początek należy określić swój rozstaw osi (odległość od krocza do dolnej części nogi), a następnie wykonać matematyczne obliczenia, ponieważ zaleca się, aby wysokość siodełka wynosiła 109% rozstawu osi. Można również znaleźć kalkulatory wysokości siodełka rowerowego w Internecie, które wykonają dla Ciebie obliczenia.

Podobna metoda - Metoda LeMonda - polega na pomnożeniu wzrostu przez 0,883, aby określić odległość od szczytu siodełka do środka dolnego wspornika.

Inną metodą znalezienia prawidłowej wysokości siodła, która nie wymaga matematyki, jest metoda heel-toe. Obejmuje ona trzy kroki :

  1. Zacznij od obrócenia korby tak, aby pedał z piętą na nim znajdował się w pozycji w dół, a ramię korby było równoległe do rury podsiodłowej.
  2. W pozycji siedzącej na siodełku: Jeśli noga jest zablokowana prosto w kolanie ze stopą na pedale w pozycji w dół, siodełko jest zbyt wysokie. Jeśli biodra muszą się kołysać, aby pięta mogła dosięgnąć pedału, siodełko jest zbyt wysokie. Jeśli noga jest zgięta w kolanie z piętą na pedale, siodełko jest zbyt niskie.
  3. Za pomocą klucza dynamometrycznego dostarczonego wraz z rowerem Charge lub klucza imbusowego poluzować zacisk siodełka, tak aby można było przesuwać sztycę podsiodłową w górę i w dół wewnątrz rury podsiodłowej. Zmienić wysokość siodełka tak, aby w pozycji siedzącej i z pedałem w dolnej części obrotu korby noga była wyprostowana.

Zablokowanie prawidłowej pozycji siodełka

Po znalezieniu odpowiedniej wysokości siodełka rowerowego, należy ją ustawić. Najpierw należy upewnić się, że sztyca podsiodłowa nie wystaje z ramy poza znak "minimalnego wsunięcia" lub "maksymalnego wysunięcia" i że nosek siodełka znajduje się w jednej linii z ramą roweru.

Następnie, za pomocą klucza dynamometrycznego Charge bike, należy ponownie dokręcić zacisk podsiodłowy, mocując sztycę w miejscu. Kontynuować obracanie kluczem dynamometrycznym, aż poczują Państwo i usłyszą głośne kliknięcie oznaczające, że osiągnięty został moment dokręcenia. Luźna klamra siodła lub zacisk sztycy podsiodłowej może spowodować uszkodzenie sztycy podsiodłowej lub utratę kontroli i upadek.

Rowery Charge są stworzone po to, aby Cię przenosić, bez żadnych ograniczeń, i nie chcemy, aby coś takiego jak nieprawidłowa wysokość siodełka roweru, która wpływa na Twój komfort i efektywność, przeszkadzało Ci w najlepszej przejażdżce Twojego życia. Jeśli po przeczytaniu tego tekstu nadal masz pytania dotyczące prawidłowego ustawienia siodełka, chcemy pomóc Ci na nie odpowiedzieć.


Instrukcje krok po kroku z ilustracjami dotyczące regulacji wysokości siodełka rowerowego oraz dodatkową pomoc można znaleźć na stronie internetowej stronie internetowej Chargea jeśli Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, nasi eksperci są tutaj i gotowi odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Socialmedia

Warte uwagi

Proste sposoby na zachowanie bezpieczeństwa

Proste sposoby na zachowanie bezpieczeństwa Rower elektryczny Charge to doskonały pojazd do ucieczek, ale przed jazdą warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Pamiętaj o...