Jak jazda na rowerze elektrycznym może poprawić nastrój

Udostępnij:

Jak jazda na rowerze elektrycznym może poprawić Twój nastrój


Wstawanie i wychodzenie z domu, włączanie regularnego ruchu do rutyny przynosi wiele korzyści całemu ciału. Ćwiczenia fizyczne to jeden ze sposobów, w jaki możemy się sobie odwdzięczyć - od wzmacniania mięśni i kości po zapobieganie depresji. I choć każdy ma swoją ulubioną strategię, my w Charge Bikes z pewnością możemy się do niej przyłączyć: Jazda na rowerze. Jazda na rowerze to nie tylko mało wymagający i przyjemny sposób na podniesienie tętna, ale także skuteczna metoda przemieszczania się z punktu A do punktu B - czy to podczas weekendowych sprawunków, czy też w drodze do biura podczas porannego dojazdu do pracy.

"Niezależnie od tego, czy jesteś osobą wysportowaną, z wcześniejszym doświadczeniem w jeździe na rowerze, czy zupełnie początkującą, posiadanie roweru z elektrycznym silnikiem wspomagającym - z możliwością regulacji poziomu wspomagania i przepustnicy - może być prawdziwą frajdą" - mówi Mark Vanek, menedżer produktu w Charge Bikes. "Rowery elektryczne pozwalają użytkownikom na precyzyjne dostosowanie poziomu wspomagania i czasu jego trwania.

Dzięki małemu silnikowi, który włącza się i daje rowerzystom impuls niezbędny do jazdy, nie doprowadzając ich do całkowitego wyczerpania.

"Dla początkujących rower naprawdę pomaga przełamać bariery" - mówi Vanek. "Możesz się zastanawiać, czy możesz wjechać pod górę, jak daleko możesz jechać, czy możesz wrócić do domu - kiedy masz rower elektryczny, to całkowicie zmienia grę".

Na pewno zmienia to grę na więcej niż jeden sposób. Rower elektryczny nie tylko pomaga zmniejszyć niepokój u osób, które po raz pierwszy wsiadają na rower, ale także zapewnia poprawę zdrowia psychicznego - niezależnie od poziomu doświadczenia. Niezależnie od tego, czy jedziesz z prędkością 3 czy 18 mil na godzinę, poprawa nastroju może trwać znacznie dłużej niż czas trwania jazdy.

"Kiedy ćwiczymy, uwalniają się endorfiny, które działają jak środki przeciwbólowe produkowane w odpowiedzi na stres fizyczny" - mówi dr Todd Buckingham, fizjolog ćwiczeń w Laboratorium Wydajności Rehabilitacji Sportowej Mary Free Bed. "Endorfiny są naturalną wersją morfiny, substancji chemicznej podawanej w szpitalach w celu uśmierzenia bólu. Dlatego właśnie endorfiny sprawiają, że czujesz się dobrze podczas ćwiczeń, ponieważ pomagają złagodzić inne problemy."

Nie musisz wierzyć na słowo Buckinghamowi, badania się z tym zgadzają. W jednym z badań z 2015 roku stwierdzono, że ćwiczenia aerobowe zwiększają poziom naturalnego kannabinoidu anandamidu we krwi. Kannabinoidy wpływają na układ endokannabinoidowy, czyli tę samą część mózgu, na którą oddziałują aktywne składniki marihuany. To dlatego tak wielu z nas doświadcza tego cudownego uczucia "haju" podczas długiej jazdy. Inne badania wykazały, że jazda na rowerze może również poprawić pamięć, rozumowanie i planowanie po 30-minutowym wysiłku, a dodatkowe badania pokazują, że nawet pojedyncza sesja ćwiczeń powoduje pozytywne zmiany w substancjach chemicznych mózgu.

Innymi słowy? Wskoczenie na siodełko to z pewnością coś więcej niż tylko pobudzenie układu krążenia i wzmocnienie organizmu.
Ponadto, jazda na rowerze to doskonała okazja, by zaczerpnąć świeżego powietrza i cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu, co ma również wiele zalet poprawiających nastrój. "Istnieje wiele badań dotyczących ekoterapii, które wykazują związek między przebywaniem na łonie natury a zmniejszeniem poziomu stresu i depresji" - mówi Buckingham. "Jeśli więc rower elektryczny pozwala wyjść na zewnątrz osobom, które normalnie nie miałyby takiej możliwości, to z pewnością jest to korzystne".

Oczywiście, dla tych, którzy nadal dojeżdżają do pracy, rower elektryczny może sprawić, że cały proces będzie wywoływał dużo więcej uśmiechu. Ponieważ coraz więcej osób wybiera rowery elektryczne jako środek transportu, unikają one również stresu i kłopotów związanych z długim siedzeniem w samochodzie w drodze do biura. "Rower elektryczny pozwala zaoszczędzić czas, pozwala uniknąć korzystania z transportu publicznego w metropoliach i - w przeciwieństwie do zwykłego roweru - pozwala uniknąć bycia spoconą osobą, która przyjeżdża do pracy nieuporządkowana i nieprzygotowana do dnia spędzonego za biurkiem.

Pozostaje tylko pytanie: Który rower wybierzesz?


Zobacz nasze rowery