Jazda na rowerze to popularna forma aktywności fizycznej, która aktywizuje wiele grup mięśni i pomaga zachować szczupłą sylwetkę. Rower jest idealną alternatywą dla samochodu w codziennych dojazdach do pracy czy sklepu. Pozwala również na jazdę po ścieżkach rowerowych, w parkach czy lasach. Nowoczesne rowery elektryczne są idealne dla osób, które mają problemy zdrowotne lub chcą być jak najświeższe po dotarciu do celu.

Co to jest rower elektryczny?

Rower elektryczny jest nowoczesną opcją dla tradycyjnego roweru. Silnik elektryczny jest zintegrowany z kołem roweru elektrycznego, co wspomaga jazdę w przeciwieństwie do rowerów tradycyjnych. Rower elektryczny jest cichy i można na nim jeździć bez większego wysiłku. Rowery elektryczne są popularne na całym świecie, a korzystają z nich zarówno młodsi, jak i starsi użytkownicy. Rowery elektryczne świetnie nadają się do poruszania się po obszarach miejskich, a także mogą być wykorzystywane jako świetny sposób na zabawę.

Inteligentne wspomaganie

Kiedy zaczynasz pedałować, silnik uruchamia się automatycznie. Sterownik jest wystarczająco inteligentny, aby zapewnić Ci moc, której potrzebujesz. Reaguje on na prędkość pedałowania i pozwala pedałować szybciej. Możesz również zatrzymać rower, naciskając dźwignię hamulca lub przestając pedałować. Silnik automatycznie się wyłączy.

Szybko dojedziesz do celu

Rower elektryczny to świetna opcja poruszania się po mieście. Jest to świetny sposób na poruszanie się po mieście, unikanie korków i szybkie dotarcie do pracy lub domu. Jazda na rowerze elektrycznym nie jest tak męcząca jak na tradycyjnym rowerze i możesz dotrzeć do celu bez uczucia zmęczenia.

Jazda tradycyjna

Rower może być używany w normalny sposób, z wyłączonym silnikiem. Jest lekki, więc łatwo się na nim pedałuje. Moc silnika może być wykorzystana do wspomagania mięśni, gdy poczujesz się zmęczony.

Rower elektryczny

Jak działa rower elektryczny?

Rower elektryczny napędzany jest trzema kluczowymi elementami: Te trzy kluczowe komponenty to: silnik elektryczny, akumulator i kontroler elektroniczny. Cały pojazd jest kontrolowany przez sterownik elektroniczny. Rower elektryczny jest podobny do tradycyjnych rowerów, które znamy od lat, z wyjątkiem mechanizmu napędowego.

Bateria

Najważniejszym źródłem napędu w rowerze elektrycznym jest jego bateria. Aluminiowe rowery elektryczne wyposażone są w wydajne baterie litowo-jonowe, które można zastosować w nowoczesnych laptopach i telefonach komórkowych. Bateria litowo-jonowa wystarcza na około 500 ładowań. Zaleca się wymianę baterii, jeśli po dłuższym okresie użytkowania straci ona swoją moc. Jednorazowe naładowanie akumulatora wystarcza na przejechanie około 20 000 km. Istnieją dwie opcje napięcia akumulatorów: 24V i 36V. Pojemność akumulatora określa, jak daleko można przejechać na jednym ładowaniu.

Silnik

Rower elektryczny jest napędzany nowoczesnym silnikiem bezszczotkowym, który może wytworzyć 250 W mocy. Jest to maksymalna moc dopuszczalna przez Unię Europejską. Silnik bezszczotkowy jest praktycznie bezobsługowy i prawie bezawaryjny. Jego główną zaletą jest oszczędność energii, co pozwala na dłuższe użytkowanie pojazdu. Przejechanie 100 km na silniku kosztuje 1 zł. Silnik może też osiągać prędkość do 25 km/h. Prędkość ta jest również kontrolowana przez przepisy unijne.

Sterownik

Sterownik kontroluje pracę silnika i przesyła energię z akumulatora do silnika. Wszystkie przewody elektryczne są skupione w sterowniku. Kontroler współpracuje z czujnikiem ruchu zamontowanym na suporcie, tworząc inteligentny system wspomagania jazdy. Czujnik wykrywa obroty korby i wyczuwa intencje rowerzysty. Z pomocą sterownika przesyła on informacje, które umożliwiają silnikowi aktywację funkcji wspomagających jazdę. Uchwyt pedału gazu jest wykorzystywany przez sterownik do sterowania mocą silnika w rowerach, które go posiadają. Jeśli wspomaganie nie jest potrzebne, można przestać pedałować i lekko nacisnąć dźwignię hamulca, aby wyłączyć silnik

Socialmedia

Warte uwagi

Akcesoria rowerowe - co warto kupic?

​Gadżety mogą być świetnym sposobem na zwiększenie przyjemności i satysfakcji z jazdy. Te gadżety nie są tym, co mam na myśli. W tym przewodniku skupimy się na funkcjonalnych gadżetach...