​Czy myślisz o zakupie roweru elektrycznego do swojego miasta? Ale nie jesteś pewien, czy jest on dla Ciebie odpowiedni? Nadal nie jesteś pewien, jaki typ lub model roweru elektrycznego kupić? Ten artykuł jest dla Ciebie. Ten artykuł wyjaśni jak działa rower elektryczny i dla kogo jest on odpowiedni. Znajdziesz tu wskazówki, jaki model i typ wybrać w zależności od swoich potrzeb.

Dla kogo przeznaczony jest miejski rower elektryczny?

Po pierwsze, dla tych, którzy wolą dojeżdżać rowerem do pracy, zamiast spędzać czas w korku. Wspomaganie pozwoli Ci dojechać rowerem do pracy bez konieczności podejmowania zbyt dużego wysiłku. Do pracy dojedziesz odświeżony i co najważniejsze - nie zmęczony. Rowerzysta nie będzie się bał wzniesień. Warto zainwestować w model, który posiada następujące cechy:

  • - Kufer - Przyda się szczególnie do przewożenia do pracy laptopa, czy drugiego śniadania.
  • - Błotniki - Aby uniknąć zabłocenia się w drodze do pracy
  • - Oświetlenie.

Dlaczego warto wybrać rower do jazdy po mieście zamiast samochodu?

Po pierwsze, w godzinach szczytu znacznie łatwiej jest dojechać z punktu A do punktu B rowerem (zwłaszcza elektrycznym). Jak to możliwe?

Odpowiedź jest prosta: rowerzysta omija korki, w których utknęły samochody. Oznacza to, że choć może jechać wolniej, to szybciej dotrze do celu. Warto zauważyć, że wbrew powszechnej opinii rowerem do pracy można jeździć przez cały rok. Ulewne deszcze i siarczyste mrozy należą do rzadkości, dlatego często wystarczy wiosną i jesienią dostosować ubiór do panujących warunków atmosferycznych.

Miejskie rowery elektryczne są świetnym sposobem na dojazdy do pracy i są łatwe w obsłudze. Pozycja jazdy jest również ergonomiczna, co w połączeniu z przebywaniem na świeżym powietrzu zwiększa poziom tlenu we krwi i stymuluje mózg. Pozwala to na skoncentrowanie się na obowiązkach zawodowych.

Ważne jest, aby pamiętać, że do jazdy rowerem do pracy należy się odpowiednio przygotować. Warto sprawdzić trasę i przetestować ją w dzień wolny od pracy lub w weekend. Należy również sprawdzić prognozę pogody, aby móc dostosować swój ubiór do panujących warunków.

Aspekt środowiskowy

Istnieje tu ten sam problem, co w przypadku samochodów elektrycznych. Zarówno produkcja akumulatorów, jak i utylizacja elektroniki nie są przyjazne dla środowiska. Żywotność akumulatora wynosi 3-5 lat, jeśli jest on dobrze utrzymany. Nawet jeśli nie używasz swojego nowoczesnego akumulatora litowo-jonowego, straci on swoją pojemność. Główny składnik nowoczesnych baterii, lit, jest głównie wydobywany z amerykańskich równin solnych. Nie jest to łatwy proces. Wymaga dużej ilości wody. Chemikalia używane do wypłukiwania litu trafiają do lokalnych zbiorników wodnych, gleby i powietrza, powodując zniszczenie lokalnych ekosystemów. Potrzebne są jeszcze kobalt, nikiel i grafit, które są znacznie trudniejsze do wydobycia.

Obecnie w Europie tylko 5% baterii poddawanych jest recyklingowi. Choć recykling staje się coraz bardziej efektywny, to nadal jest dość drogi niż wydobycie nowego litu. Producenci zaczynają dostrzegać ten problem. U największych z nich można oddać baterię po zakończeniu jej użytkowania. Pojawiają się inicjatywy przyjmowania akumulatorów. Możemy mieć do czynienia z poważnym problemem, jeśli nie będzie odpowiedniej legislacji i świadomości. Elektryczne rowery miejskie, czy jakikolwiek inny typ roweru elektrycznego, nie są w tej chwili przyjazne środowisku. Pamiętajmy, że nawet najbardziej przyjazny dla środowiska proces produkcji chemicznej wymaga energii. Ta energia nie bierze się znikąd.

Rower elektryczny miejski

Który rower elektryczny jest najlepszy do jazdy po mieście?

Tak prosty, jak to tylko możliwe, tak lekki, jak to tylko możliwe. Duża bateria jest zbędna, ponieważ nie potrzebujesz dużego zasięgu. Po schodach będziesz wchodził prędzej czy później. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych rowerów miejskich, wybierzemy jednobiegowy. Wspomaganie kierownicy może pomóc w poruszaniu się nawet w miastach, które mają bardziej urozmaicony teren niż Warszawa. Odradzamy rowery szosowe ze wspomaganiem. Dodatkowa waga roweru szosowego w znacznym stopniu wpływa na przyjemność z jazdy i zwrotność. Zostaniemy z rowerem, który zachęca do szybkiej jazdy, ale jest dwa razy cięższy. To nic specjalnego. Dobrym pomysłem są jednak elektryczne rowery miejskie o bardziej wyprostowanej sylwetce. Silnik zrekompensuje nieefektywną pozycję i wiele osób będzie w stanie docenić wygodę.

Rower elektryczny miejski w przyszłości

Z pewnością będziemy świadkami zmian. Możemy spodziewać się wzrostu pojemności baterii, wydajności, a więc i mniejszej wagi, podobnie jak w przypadku samochodów elektrycznych. E-rowery są już dopuszczone w niektórych rowerach MTB, co jeszcze niedawno byłoby niemożliwe. Ciekawe jest porównanie elektryków z szutrówkami, choć to zupełnie inna skala. Oba segmenty są bardzo popularne, mimo wysokiej ceny. Jest łatwiej i oferuje zupełnie nowe podejście do jazdy na rowerze. Jest bardziej zrelaksowany, przyjemniejszy i wygodniejszy. Tak właśnie będzie wyglądał rower elektryczny przyszłości - będzie zużywał jak najmniej energii.