Co warto wiedzieć o rowerach elektryczny MTB?

Udostępnij:

Rower elektryczny MTB pozwala na pokonywanie wzniesień, które wcześniej były niemożliwe. Możesz również pokonywać trasy, które wcześniej były zbyt męczące. Możesz również zapoznać się z innymi zaletami E-MTB.

Rowery elektryczne świetnie sprawdzają się w przestrzeni miejskiej. Są świetnym sposobem na transport i oferują wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi rowerami i skuterami. E-rowery pozwalają poruszać się szybciej, ale wciąż z prędkością roweru, i można jechać dalej bez uczucia zmęczenia. Nie musisz czekać w korkach i możesz korzystać ze ścieżek rowerowych.

Rowery elektryczne MTB są teraz w modzie. Są one bardziej wszechstronne niż tradycyjne rowery górskie, ale nie są to rowery terenowe. Połączenie roweru enduro z systemem stopni roweru mtb pozwoliło stworzyć rower, na którym można poczuć się jak mistrz kolarstwa. Oto 10 pytań, które zadają osoby, które nigdy nie miały okazji jeździć na takim rowerze.

Czy elektryczny rower MTB ma coś wspólnego z motocyklem?

Nie ma. Pojazd nie może posiadać manetki gazu, jeśli ma być uznany za rower elektryczny. Silnik o maksymalnej mocy 250 W może wspomagać rowerzystę tylko wtedy, gdy pedały są wciśnięte. Wspomaganie może trwać do prędkości 25 km/h. Można jechać szybciej, ale tylko o własnych siłach, tak jak w przypadku klasycznego roweru.

Czym E-MTB różni się od zwykłego roweru?

Rower elektryczny waży o 6 kg więcej niż tradycyjny rower, ponieważ posiada silnik i baterię. Producenci często wyposażają rowery elektryczne w mocniejsze ramy i koła, co może zwiększyć wagę roweru. Otrzymujemy model "kuloodporny", który jest bardziej wytrzymały niż standardowe modele. Masa silnika jest niska, na szczycie dolnego wspornika roweru. Poprawia to stabilność roweru podczas skoków i ewolucji. Silnik elektryczny grupy górskiej Steps może wytworzyć moment obrotowy o wartości do 70 Nm. Pozwala to na poruszanie się pod bardzo strome wzniesienia. Wymaga to jednak nowych umiejętności technicznych. Warto zaznaczyć, że napęd Steps może być również zintegrowany z elektronicznymi przerzutkami. Komputer automatycznie dobierze dla Ciebie odpowiednie przełożenie, tak jak w przypadku automatycznej skrzyni biegów.

Jak duża jest pojemność baterii w elektrycznym rowerze górskim?

Trudno jest przewidzieć, ile kilometrów zapewni zgromadzona energia. Teren (twarde podłoże, piasek i błoto), kształt nawierzchni (dużo podjazdów, płasko, głównie zjazdy), rozmiar opon (opony fat bike vs. zwykłe opony terenowe o szerokości nieco ponad 2 cali) - wszystkie te czynniki mają wpływ na zasięg. Waga rowerzysty jest również istotna podczas wspinaczki. W rzadkich przypadkach bateria może wystarczyć na przejechanie do 40 km, jeśli rower jest prowadzony nieprzerwanie pod strome wzgórze. Tryb jazdy mieszanej pozwala na przejechanie ponad 100 km z mniejszą liczbą przystanków na podjazdach i zjazdach.

Co się stanie, jeśli bateria padnie?

Nasz e-bike może być używany jako tradycyjny rower MTB, ale stanie się cięższy, jeśli bateria będzie rozładowana. Pedały można swobodnie obracać nawet przy wyłączonym silniku. Przy wyłączonym wspomaganiu wiele innych systemów powoduje opór toczenia na korbie. Przeciętny E-MTB waży niewiele ponad 20 funtów. Na rowerze E-MTB można jeździć niemal wszędzie, ponieważ posiada on 10 lub 11 biegów z tyłu. Skorzystasz również z treningu siłowego, który zaprocentuje w przyszłości.

Czy na elektrycznym rowerze górskim mogę jeździć wszędzie?

Rowery elektryczne mogą być używane tak samo jak tradycyjne rowery górskie. Możesz jeździć na rowerze górskim lub E-MTB. Należy sprawdzić, czy nie ma żadnych ograniczeń co do trasy, po której mogą poruszać się rowery elektryczne. Dotyczy to zwłaszcza parków krajobrazowych, narodowych i specjalnie przygotowanych stoków.

Rower elektryczny MTB

Czy rowery elektryczne MTB są głośne?

Silnik elektryczny roweru nie wydaje głośnego dźwięku, ale wydaje jednostajny dźwięk, który jest podobny do tego, który słyszy się podczas jazdy nowoczesnym tramwajem. Dźwięk jest identyczny jak w przypadku tradycyjnego roweru.

Czy utrzymanie roweru elektrycznego jest droższe niż roweru tradycyjnego?

Koszt ładowania baterii jest jedynym dodatkowym kosztem. Zaletą roweru elektryznego MTB  jest możliwość serwisowania roweru elektrycznego przez dużą sieć dealerów. Poszukaj najbliższego sklepu lub warsztatu rowerowego. W jednym miejscu można przeprowadzić diagnostykę silnika elektrycznego i w razie potrzeby dokonać naprawy.

Czy rower MTB ebike jest odporny na warunki atmosferyczne?

Tak. Rower elektryczny MTB nie boi się jazdy w deszczu, błocie i przez duże kałuże. Nie należy go myć myjką wysokociśnieniową. Dotyczy to jednak wszystkich typów rowerów. Silnik i bateria będą całkowicie bezpieczne, jeśli użyjemy wody z węża ogrodowego.

Czy istnieją rowery elektryczne MTB, które wyglądają jak zwykłe rowery górskie?

Producenci rowerów właśnie do tego dążą. Silnik, który jest na tyle mały, że można go bez problemu zintegrować z rowerem, jest już dostępny. Większy akumulator stanowi większy problem i zajmuje więcej miejsca. Ten problem został już przezwyciężony. Producenci rowerów elektrycznych MTB wprowadzają zintegrowane baterie, które mieszczą się w ukształtowanej dolnej rurze w głównym trójkącie ramy.

Czy można samemu serwisować E-bike MTB?

Oczywiście, że tak! Możesz robić wszystkie te same rzeczy, które robisz w tradycyjnym rowerze MTB, ale również w rowerze E-bike. Możesz wyczyścić rower, wyregulować amortyzatory, zmienić przerzutkę tylną i wyregulować hamulce. Serwisem jednostki napędowej powinien zajmować się wyłącznie profesjonalista.

Socialmedia

Warte uwagi

Na co zwracać uwagę przy wyborze stroju...

Każda aktywność jest wyjątkowa i wymaga specyficznego stroju. Jazda na rowerze nie różni się od innych sportów - wymaga wygodnych, dobrze dopasowanych ubrań. Istnieje wiele opcji odzieży...